لوازم جانبی فشارسنج

کاف فشارسنج:

بازوبند و یا کاف فشارسنج از دو قسمت تشکیل شده است.

 1. تیوب TUBE
 2. کاف CUFF 

کاف و تیوب فشارسنج به مثابه تایر اتومبیل و تیوب داخل آن عمل می نماید. کاف داخلی و یا روکش خارجی آن به مرور زمان و تحت شرایط خاص فرسوده و پوسیده گشته و کارآیی اولیه خود را از دست می دهد. در این صورت نیاز به تعویض دارد. به همین دلیل امکان تعویض نمودن هر کدام (تیوب تک شلنگ و یا دو شلنگ و یا کاف متناسب با آنها) وجود می آید.

انواع تیوب فشارسنج:

 • تیوب (لاتکس) دو شلنگ
 • تیوب (لاتکس) تک شلنگ

تیوب (لاتکس) دو شلنگ:

تیوب دو شلنگ لاتکس اغلب در فشارسنج های عقربه ای مورد استفاده می گیرند. در این نوع  تیوب، یک شلنگ به پوآر فشارسنج و دیگری به گیج فشارسنج متصل می گردد. وظیفه ی این شلنگ ها به ترتیب رساندن هوای پمپ شده توسط پوآر به کاف و سپس نمایش میزان فشار داخل تیوب توسط گیج است.

تیوب (لاتکس) تک شلنگ:

تیوب فشارسنج تک شلنگ نیز مانند تیوب دو شلنگ از جنس لاتکس ضد حساسیت می باشد. در این نوع از تیوب سر شلنگ به مجموعه پوآر وگیج فشارسنج متصل به یکدیگر وصل می گردد. یک عملکرد رفت و برگشتی هوا فشار خون را اندازه گیری می نماید. تیوبهای تک شلنگ نیز در انواع فشارسنج های عقربه ای مورد استفاده قرار میگیرند.

کاف (روکش تیوب)  CUFF :

کاف و یا روکش تیوب از جنس پارچه و یا نایلون ویزه ای تهیه می گردد تا در اثر تماس از ایجاد حساسیت پوستی جلوگیری بعمل آورد. کاف از تیوبهای دو شلنگ و یا تک شلنگ لاتکس محافظت می نماید. کافهای متنوع با انواع سایز ها مخصوص سنین مختلف تولید و عرضه می گردند.

نحوه تعویض تیوبهای لاتکس کاف:

 1. ابتدا تیوب قدیمی را از داخل روکش و یا کاف خارج نمایید.
 2. تیوب جدید را از سمت چپ لوله نموده و به آرامی وارد کاف نمایید.
 3. مقداری کاف پارچه ای (روکش تیوب) را تکان دهید تا تیوب در جای درست خود قرار گیرد.
 4. در تیوبهای دو شلنگ، یکی از شلنگها را با دست مسدود نموده و در شلنگ دیگر بدمید. در تیوب تک شلنگ نیز در لوله ی آن بدمید تا کاملا باز گردد.

 

کاف مانیتورینگ :

کاف مانیتورینگ یکی از لوازمی است که جهت اندازه گیری فشارخون در دستگاه های مانیتورینگ علائم حیاتی به کار می رود و معمولا تیوبلس می باشند.

دستگاه مانیتور علائم حیاتی در بخش های مراقبت های ویژه (CCU، ICU، NICU) و همچنین اورژانس و اتاق عمل به کار می رود. دستگاه های مانیتورینگ به صورت کنار تختی(Bed side) و سانترال و یا تله مانیتورینگ هستند.

همانطور که از نام این دستگاه مشخص است، وظیفه ی سنجش و نشان دادن علائم حیاتی بیمار را به عهده دارد. هدف اصلی مانیتورینگ علائم حیاتی نظارت، بازنگری و ذخیره پارامترهای فیزیولوژیکی و استفاده از آن در جهت بهبود بیمار می باشد. یک دستگاه مانیتورینگ معمولا شاخص های :

 • ECG
 • ST
 • HR
 • TEMP
 • SPO2
 • PR
 • NIBP
 • IBP
 • CO2
 • AG

نشان میدهد. دستگاه ها با توجه به نوع و برند قابلیت تنظیم های مخصوص به خود را دارند.

مانیتورینگ Bed side در بخش مراقبت های ویژه به سیستم سانترال مرکزی متصل می گردد و همواره در ایستگاه های پرستاری تحت نظر هستند.

یکی از شاخصه هایی که دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی نشان می دهد NIBP (None Invasive Blood Pressure Management) می باشد که به معنای سنجش فشارخون به صورت غیر تهاجمی است.

در این روش فشارهای سیستولیک و دیاستولیک درون رگ به وسیله ی اندازه گیری تغییر فشار درون کاف تخمین زده می شود و فشار متوسط محاسبه می گردد.

این فشارها توسط کاف مانیتورینگ که از یک سو به دست بیمار و از سوی دیگر توسط شلنگ به دستگاه مانیتورینگ متصل می باشد اندازه گیری می شود. کاف مانیتورینگ دارای سایز های مختلف است.

محدودیت های اندازه گیری NIBP در مانیتورینگ علائم حیاتی:

 1. هنگامی که بیمار زیر دستگاه قلب-ریه باشد اندازه گیری NIBP ناممکن است.
 2. اگر بیمار دچار لرزش شدید و یا تشنج باشد اندازه گیری فشار خون به روش غیر تهاجمی امکان پذیر نیست.
 3. در آریتمی های قلبی و همچنین زمانی که ضربان بیمار به سختی قابل تشخیص باشد اندازه گیری NIBP ممکن است نادرست و یا غیرممکن باشد.
 4. اگر فرد بیمار دچار ورم شدید باشد امکان اندازه گیری درست فشار خون کم است.
 5. در ضربان های کمتر از 40BPM و یا بیشتر از 240BPM نیز اندازه گیری فشار خون به سختی صورت می گیرد.

گیج فشارسنج:SPHYGMOMANOMETER GAUGE    

درجه ی فشار یا گیج ابزاری است که به منظور نمایش میزان فشار ورودی و یا خروجی در سیستم های هیدرولیک یا پنوماتیک به کار می رود.

در فشارسنج های پزشکی گیج فشارسنج میزان هوای پمپ شده از پوآر به کاف مچی و یا بازویی فشارسنج را در حد فاصل صفر الی 300 میلیمتر بر جیوه  mmHgنمایش می دهد. به دلیل حساسیت عملکرد در فشارسنج های پزشکی، گیج فشارسنج در یک محدوده فشار از پیش تعیین شده قرار دارد.

پوآر و شیر فشارسنج: BULB WITH VALVE        

پوآر یا پمپ باد که به جهت پر نمودن هوای داخل کاف فشارسنج مورد استفاده قرار می گیرد دارای سوپاپ برای تنظیم هوای ورودی می باشد. جنس پوآر از لاتکس بوده به همین جهت برای نگهداری از آن می بایست آن را از گرما و تابش مستقیم نور خورشید دور نگه داشت.